Alle onderwerpen
Evolutie van de mens
Evolutie van de mens
Techniek in de prehistorie
Techniek in de prehistorie
Prehistorische kunst
Prehistorische kunst
Jagers-verzamelaars
Jagers-verzamelaars
Ontstaan van de landbouw
Ontstaan van de landbouw
Kunstmatige selectie
Kunstmatige selectie
Graven in de stad
Graven in de stad
Romeinen achter de duinen
Romeinen achter de duinen
    De kaart van Peutinger
    De kaart van Peutinger
    Mijlpalen
    Mijlpalen
Hoe oud is dit?
Hoe oud is dit?
Eerste kustbewoners
Eerste kustbewoners
Overbevolking?
Overbevolking?
extra
Mijlpalen.jpg
Romeinse mijlpalen in het Museon
Bekijk afbeelding

Mijlpalen

Vier Romeinse mijlpalen vind je in het Museon. Ze zijn bij elkaar gevonden en wezen reizigers allemaal de weg naar Voorburg. Raar, of toch niet?
Naar overzicht

Deze mijlpaal stonden langs de belangrijke verbindingsweg die naar Forum Hadriani, nu Voorburg, leidde. Nog nooit werden in Nederland vier mijlpalen ‘in situ’, op de plek waar ze vroeger ook gestaan hebben, teruggevonden. Het is dan ook een bijzondere vondst. Mijlpalen werden niet alleen gebruikt om de weg te wijzen, maar ook om reclame te maken voor de heersende vorst. Elke keizer die werkzaamheden aan de weg liet uitvoeren, liet zijn naam op een mijlpaal kerven. Uit respect voor zijn voorgangers liet men de oude palen staan. Zo kon het gebeuren dat er vier mijlpalen op een rij kwamen te staan. De volgende vier keizers worden hier herdacht: Antoninus Pius, Caracalla, Gordianus en Decius.

Replica van de mijlpaal van Antoninus Pius

Replica van de mijlpaal van Antoninus Pius aan de Mijlpaal in het Wateringse Veld in Den Haag. Foto: Joris / CC
 

Op de plaats waar ze gevonden werden, langs het Oosteinde in het Wateringseveld, ligt nu de straat “Mijlpaal”. Vlakbij de oorspronkelijke vindplaats, op de kruising van het Oosteinde en de Laan van Wateringseveld zijn replica’s van deze mijlpalen geplaatst.

Meer over de vondst van de mijlpalen

Naar overzicht